4 marca 2026 r. Gmina Ruda-Huta ponownie stała się właścicielem gruntu oraz budynku Huty Kultury, w którym swoją siedzibę mają Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.
Zmiana własności zwiększa możliwości ubiegania się o finansowanie działań ze środków zewnętrznych. Gmina Ruda-Huta dysponuje większym potencjałem i doświadczeniem jako wnioskodawca oraz beneficjent projektów europejskich.
Obecnie gmina przygotowuje wniosek o dofinansowanie zagospodarowania przestrzeni pomiędzy budynkiem Huty Kultury a budynkiem będącym siedzibą Zakładu Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie Sp. z o.o. Dzięki realizacji zaplanowanych działań w samym centrum Rudy-Huty powstanie spójna, nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń służąca całej lokalnej społeczności.
